Jysk maskinimportør henter endnu et mærke

Peter Daugbjerg er en erfaren mand når det kommer til maskinhandel. Daugbjerg Maskiner startede han, da han i sin tid forlod Scantruck A/S i Skive i 2008.
- Det har været nogle spændende år, og det går faktisk ok med Hyundai-maskinerne, og i takt med, at flere maskiner er kommet ud at køre, er eftermarkedet også kommet med, og det er jo en naturlig – og nødvendig del af det at drive en maskinhandel i dag, siger han til Licitationen byggeriets Dagblad.
Bider fra sig
Det seneste tilkomne mærke er Pitbull, der kommer fra Holland, og det er meningen at det skal være et supplement. Et mærke, som skal indarbejdes på de nordiske markeder, som også Peter Daugbjerg har fået importen til.

- Det er en fantastisk hjullæsser i to størrelser på henholdsvis 2.400 kg og 2.800 kg., som egner sig i flere segmenter, såvel entreprenørdelen, som landbruget. Især områder som brolæggere har allerede fået stor fornøjelse af den, siger han til Licitationen.
Mange solgt - og leveret
Han har for nuværende allerede solgt ca. 200 eksemplarer i Danmark, og de 120 af dem er allerede leveret.
- Udlejning er et område, hvor den passer rigtigt godt, fordi den er så nem og enkel at have med at gøre, og de første udlejere har da også allerede købt. En af dem har købt 14 stk. på en gang, siger han.
Udlejning er et område, hvor den passer rigtigt godt, fordi den er så nem og enkel at have med at gøre, og de første udlejere har da også allerede købt. En af dem har købt 14 stk. på en gang Peter Daugbjerg, direktør Daugbjerg Maskiner, Viborg
- Hvor vi har gravemaskiner og andre større maskintyper fra Hyundai, så er størrelsen fra de ca. otte tons og op, der hvor det er lidt religiøst, hvilket mærke maskinen er. Under de otte tons, der skal det i højere grad ”bare” være god kvalitet. Maskinen skal være din ven i hverdagen, og det er netop hvad en Pitbull er, siger han.
Hollandske Pitbull kommer inden længe også i en fuldelektrisk udgave, og dermed er gitterporten åben til de snævre byggepladser på steder, hvor der er støj- og emissionskrav.
Kendte teknologier
Et team af ingeniører hos Peeters Group i Holland har de senere år arbejdet med udviklingen af kompaktlæsseren. Ved at anvende de nyeste teknologier og bedste komponenter er det lykkedes at skabe en maskine, der skiller sig markant ud fra de øvrige på markedet. Mere kraftfuld, mere kompakt og sikrere.
- Det er som, at det er en langt større maskine, der simpelthen er krympet i størrelse, og har bevaret alle kvaliteterne fra de større maskiner, siger Peter Daugbjeg.
Komponenter fra kendte
Det fantastiske resultat skyldes blandt andet, at der er anvendt Dana Spicer-akselkonfigurationen med en oscillerende bagaksel. Den kan drives enten hydrostatisk eller elektrisk. Pendelakslerne er allerede kendt i de tungere vægtklasser og er nu også indbygget i den kompakte Pitbull-kompaktlæsser.
Til kort trailer
Sporvidden er 1.010 mm, men fås også i 790 mm. Den kompakte konstruktion gør, at maskinen kan transporteres på en kort trailer.
Pitbull-kompaktlæsseren er designet med lavt tyngdepunkt og pendulaksel. Hermed opnås optimal kørekomfort på selv det mest ujævne terræn. Alle modeller er godkendte til kørsel på offentlig vej, hvis det påmonterede udstyr også har de nødvendige tilladelser.
Med joystick-inching-funktionen er det muligt at arbejde med et højt olieflow og stadig holde en lav kørehastighed. Dette er ideelt til arbejde med alle typer redskaber såsom en bomklipper eller redskab monteret på det bagerste 3-punktsophæng.
