Akustikken er i centrum i nyt campusbyggeri
Uddannelsescenteret UC SYD åbner ny campus i Aabenraa. Campussen skal danne ramme om et flerfagligt uddannelsesmiljø, hvor sygeplejerske-, socialrådgiver- og pædagoguddannelsen skal ligge.
Campussen er tegnet af Henning Larsen Architects, der har fået til opgave at skabe et sprudlende studiemiljø med multifunktionelle læringsrum, der er fleksible overfor nye undervisningsmetoder og teknologiske muligheder. Byggeentreprenøren Hoffmann står for opførelsen af byggeriet. Campussen er udformet som en lille by, der drager referencer til Aabenraa med naturskønne omgivelser.
De nye lokaler, der skal danne ramme om studiemiljøet, udformes efter helt særlige krav. Læs her om to entreprenører, der har stået for udførslen af de særlige vægge og gulvarealer.
|
|