Udbudsdirektivet giver mulighed for lettere procedurer
Udbud med forhandling kan være interessant for udbydere, der ønsker at indgå aftaler om eksempelvis vejforlængelser
Udbudsdirektivet giver imidlertid også mulighed for, at offentlige udbydere kan anvende andre – og administrativt lettere – udbudsprocedurer, som for eksempel udbud med forhandling uden forudgående udbudsbekendtgørelse.
Udbud med forhandling uden forudgående udbudsbekendtgørelse kan navnlig være interessant for udbydere, der ønsker at indgå aftaler om supplerende arbejder.
Disse supplerende arbejder kan for eksempel tænkes at bestå i en forlængelse af en motorvejsstrækning eller andet anlægsprojekt ud over, hvad der oprindeligt var givet bevilling til og indgået kontrakt om. Der er inden for entrepriserettens område eksempler på, at udbudsformen har været anvendt i forbindelse med aftaler af betydelig økonomisk værdi.
Det er imidlertid vigtigt at være opmærksom på, at muligheden for at anvende udbud med forhandling uden forudgående udbudsbekendtgørelse er en undtagelse fra Udbudsdirektivets klare udgangspunkt om, at kontrakter skal indgås ved anvendelse af enten offentligt eller begrænset udbud.
Udbudsformen kan derfor kun anvendes i særlige tilfælde.
For så vidt angår supplerende arbejder, er det først og fremmest en betingelse, at der er tale om arbejder, der ikke er omfattet af den oprindelige kontrakt, samt at arbejderne er blevet nødvendige som følge af uforudsete forhold.
Herudover opstiller Udbudsdirektivet to alternative betingelser:
1. Enten skal arbejderne ikke teknisk eller økonomisk kunne adskilles fra den oprindelige kontrakt uden væsentlig ulempe for udbyder, eller
2. hvis arbejderne godt kan adskilles teknisk eller økonomisk, skal de være absolut nødvendige for den fuldstændige gennemførelse af den oprindelige kontrakt.
Herudover skal de supplerende arbejder gives til den entreprenør, med hvem den oprindelige kontrakt er indgået, og værdien af de supplerende arbejder må ikke overstige 50 procent af den oprindelige kontrakts værdi.
Det er langt fra altid enkelt at afgøre, om betingelserne i Udbudsdirektivets er opfyldt.
Da der er tale om en snæver undtagelse, er det derfor vigtigt, at udbyder gør sig grundige overvejelser inden udbudsformen vælges og sikrer samt dokumenterer, at betingelserne for at anvende udbud med forhandling uden forudgående udbudsbekendtgørelse reelt er opfyldt.