23948sdkhjf

25 år med typehuse

Ole Brink Jensen har 1. oktober 25 års jubilæum i eurodan-huse. Han startede i 1988 som salgskonsulent og fik til opgave at opbygge en salgsafdeling på Sjælland som led i eurodan-huses strategi om at være landsdækkende.

Det lykkedes så godt, at han i 1991 blev udnævnt til salgsleder og i 1995 til salgschef. I 2002 blev han udnævnt til direktør. Ole Brink Jensen har i alle årene haft ansvar for kundekontakt og salg i Østdanmark og er steget i graderne i takt med, at han viste gode resultater, og eurodan-huse voksede.

Efter gymnasiet var målet at blive arkitekt, og Ole Brink Jensen uddannede sig til tømrer. Beskæftigelsesudsigten var imidlertid ikke gode, så han valgte i stedet at tilføje en bankuddannelse og merkonom i ejendomshandel og organisation.

Men hjertet bankede for byggeri og arkitektur, og da eurodan-huse i 1988 ville være landsdækkende var det fristende at lægge en ansøgning ind på jobbet som salgskonsulent og være med til at bygge en afdeling op i Roskilde.

Ole Brink Jensen er oprindeligt vestjyde, født i Esbjerg i 1963. I 1966 fik faderen job i Roskilde, og familien byggede hus i Osted, hvor han gik i folkeskole.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078