Stærke redskaber til frontlæssere
En frontlæsser kan bruges til meget mere, end man lige forestiller sig, når bare man har redskaberne til den - og det er lige, hvad Lintrup Maskinhandel tilbyder i et bredt udvalg
Men fortvivl ikke, Limas, som forhandles af Lintrup Maskinhandel, tilbyder en stribe redskaber til at bruge sammen med frontlæssere med forskellige typer hurtigskift.
- Vi har mange kunder, som først opdager, hvor mange redskaber til frontlæssere de egentlig kan få, når de ser dem på vores hjemmeside, fortæller Frederik Møller Jensen. Han er indehaver af Lintrup Maskinhandel og har et af Danmarks største lagre af gode, brugte traktorer - udover mange andre maskiner.
Både mindre og store
Limas har almindelige skovle, siloklo, MultiMax skovle, gødningsgrebe, ballespyd, balletænger og sneplove i alle mulige størrelse og udformninger til alle behov.
- Vi har dem også i mange forskellige størrelser og udformninger, så der bogstavelig talt er redskaber til alle gængse behov, siger Frederik Møller Jensen.
Hans forretningsfilosofi er, at tingene skal være i orden og i en ordentlig kvalitet.
- Vi sælger for eksempel kun helstøbte pallegafler, der løfter 2.500 kg. Så kan de holde til det meste, hvor konkurrenternes ofte er lavet til lavere belastning, fremfører han.
Meget hurtig levering
Tålmodighed er svær at håndtere, når man har besluttet sig for at købe noget.
- Men det er ikke så svært, for man kan købe det hele på vores webshop via vores hjemmeside, siger Frederik Møller Jensen. Man skal blot bestille sit redskab eller sin vare senest ved 10-tiden, for at det hele kan leveres den efterfølgende hverdag.
Alt er normalt på lager i Lintrup, så det handler kun om at beslutte sig.
- Hvis man vil, kan man også ringe hertil eller komme og se vores udvalg, foreslår Frederik Møller Jensen.
Inde på facebook kan man også finde virksomheden, så der er masser af muligheder.