Byggeriet er ved at være klar til IT-investeringer
Byggeriets IT-eksperter hævder lidt kækt, at det er nu håndværksfirmaerne skal hoppe på IT-vognen. Mange håndværksmestre tøver, fordi de tidligere har været i kløerne på smarte sælgere
Men hvordan hænger det sammen med, at mange håndværksmestre allerede for år tilbage har være i kløerne på smarte sælgere og har investeret i IT-værktøjer, som i mange tilfælde har vist sig at være ubrugelige?
Licitationens søsterblad, Mester Tidende har spurgt adm. direktør Martin Profit Jakobsen fra Byggeriets IT- og telespecialist BASIT om hvorfor tiden netop nu er moden til IT-investeringer.
- Der er mange ting, der taler for, at tiden er moden nu. Teknologierne er nu så modne, at håndværksvirksomhederne med fordel kan tage dem i brug. Det gælder også de IT-værktøjer som kan bruges direkte på byggepladserne. Det mobile internet gør, at man for alvor kan tage løsningerne med på farten.
IT kan nu også købes som en service som leveres uden, at der skal en IT-konsulent ud i virksomheden. Sidst, men ikke mindst er udvalget af mobiltelefoner, smartphones, tablets og PCer så stort, at værktøjet på pladsen nu også kan vælges efter konkrete behov, forklarer Martin Profit Jakobsen.
Stigende interesse
Byggebranchen er i øvrigt slet ikke så langt bagud, som man skulle tro, når detgælder anvendelse af IT-værktøjer. Men kun på nogle områder, vel at mærke.
- Tal fra Danmarks Statistik viser f.eks., at byggeriet suverænt er den branche som bruger elektronisk fakturering mest. Og byggeriet er den branche som henter og afgiver flest offentlige tilbud via elektroniske platforme.
Til gengæld halter byggeriet bagud når det gælder om at integrere alle virksomhedens funktioner så som ordrestyring, timeregistrering, dokumentation, indkøb, lagerstyring, økonomistyring o.a. i et fælles system - det man kalder ERP/ Enterprise resource planning, siger Martin Profit Jakobsen, og tilføjer at byggeriets interesse for sådanne systemer er stærkt stigende.
Det bekræftes af udviklingschef i Dansk Byggeri, Jørn Jensen. Han oplever, at medlemsvirksomhederne i stigende grad efterspørger IT-værktøjer til at styre driften fra tilbudsgivning til aflevering.
IT-guide
- Det handler om løsninger til kalkulation, planlægning, tidsregistrering, kvalitetssikring, generel administration og økonomisk sagsstyring, siger Jørn Jensen.
Han anbefaler medlemsvirksomhederne at søge rådgivning i Dansk Byggeri og henviser samtidig til en IT-guide, som BASIT og Mester Tidende netop har lanceret.
- Guiden beskriver klart de ting man skal være opmærksom på når man investerer i IT-værktøjer. I guiden understreges det bl.a., at man ikke kan købe IT-værktøjer uden at gøre sig meget klart, hvad man skal bruge dem til. Der er således noget arbejde, som virksomhederne selv skal gøre inden de kontakter IT-leverandørerne for at IT-værktøjerne kan give det maksimale udbytte i virksomheden, understreger Jørn Jensen.
Hent guiden gratis ved at tilmelde dig nyhedsbrevet hos BASIT på www.basit.dk