Tunge opgaver venter på ny skatteminister
Den 44-årige Benny Engelbrecht (S) overtager Skatteministeriet efter den radikale Morten Østergaard. Licitationen - Byggeriets Dagblad tegner et portræt
For et af de steder, han gør sig allermest bemærket er på det sociale medie Twitter, hvor han har skrevet mere end 8.600 opdateringer - på op til 140 tegn - og har i skrivende stund 5.000 følgere.
Når socialdemokraten Benny Engelbrecht i dag har sin første rigtige arbejdsdag i Skatteministeriet er det ud over en loyal Thorning-støtte også en ihærdig og ivrig politiker, der nu bliver regeringens femte skatteminister.
Benny Engelbrecht har indtil i går været sit partis erhvervsordfører. Han tilhører partiets traditionelle højrefløj og har som politiker kæmpet en indædt kamp for mere åbenhed og gennemsigtighed i politik, og har som følge deraf oprettet sit eget lobbyregister og lagt sin kalender frit frem for offentligheden.
Ufaglært politiker
Den 44-årige sønderjyde kommer oprindeligt fra Amager, men har boet i Sønderjylland siden 1990erne, hvor han har arbejdet som både radiovært og med kommunikation.
Han er gift med byrådspolitikeren Charlotte Engelbrecht, der også er socialdemokrat. Med en afgangseksamen fra folkeskolen er han en af de få ufaglærte politikere, og han har ved flere lejligheder argumenteret for et bredt sammensat Folketing og fornuften i af have både uddannede og uuddannede politkere.
Problematiske sager
Der bliver unægteligt sværere at finde så meget tid til Twitter som skatteminister. Der venter Benny Engelbrecht en lang række problematiske sager med massiv mediebevågenhed.
Han skal have løst problemet med fejl i tre ud af fire offentlige ejendomsvurderinger. Det blev i 2013 udskudt, fordi der nu skal udfærdiges et helt nyt system.
Rigtig mange boligejere kan komme i klemme, så der er grund til at smøge skjorteærmerne op.
Et problem, der også venter på en løsning, er børnechecken til udenlandske arbejdstagere. Der skal findes et politisk flertal for en konstruktion, der ikke strider mod EU-retten og som både regeringen og den borgerlige fløj kan enes om.
En anden opgave bliver regeringens ønske om, at omlægge afgifterne på personbiler, så de motiverer til at investere i miljørigtige biler. Den ambition har ingen af hans forgængere fået omsat til konkrete tiltag, og skal det ske inden et valg, så får den nye minister travlt.
Samtidig skal han sørge for, at der bliver inddrevet den skat, som mange borgere og virksomheder endnu ikke har betalt. I alt har det offentlige 65 mia. kroner til gode, men Skat har haft problemer med at opkræve pengene på grund af et nyt it-system, der siden det blev søsat sidste år har været præget af fejl og mangler.
Derudover døjer Skat med et skidt image - dels som følge af en tung omorganisering og nedlæggelse af 11 skattecentre landet over, og dels efter en række anklager om manglende retssikkerhed for borgerne. Det kræver vist mere end 140 tegn at få rettet op på det.