23948sdkhjf

DAGENS LEDER: Alle ønsker en bid af energi-kagen

Det mener Licitationen, Byggeriets Dagblad

Inden for de kommende måneder begynder de politiske forhandlinger om et nyt energiforlig, der skal skabe rammerne for Danmarks energipolitik frem mod 2030.

Politikere og interesseorganisationer har på forhånd stort fokus på en effektiv udnyttelse af vedvarende energi, og hvordan det kan reducere energiforbruget. Men fokus bør i lige så høj grad være på energieffektiviseringer af eksempelvis bygningsmassen.

Med det sigte har de fire industri- og byggematerialevirksomheder Velux, Danfoss, Grundfos og Rockwool etableret interesse-organisationen Synergi, der vil sikre, at regningen for den grønne omstilling ikke bliver for høj. Blandt andet ved at sætte mål for energieffektiviseringer på samme måde, som allerede er sat for den vedvarende energi.

Der ligger jo helt klart et forretningsmæssigt sigte for de fire producenter. For øget fokus på energieffektiviseringer af eksempelvis den eksisterende bygningsmasse vil uden tvivl skabe øget salg af deres produkter.

Men Synergi-virksomhederne har alligevel en pointe. For der er en tendens til, at landets politikere i alt for lang tid har stirret sig blind på de - uden tvivl - mange muligheder i den vedvarende energi. Men den eksisterende bygningsmasse står for en stor del af energiforbruget herhjemme, og derfor bør der opsættes seriøse mål for energirenoveringer.

Alle ønsker en bid af energi-kagen i fremtiden. Men politikerne bør strikke et forlig sammen, der tilgodeser både den vedvarende energi og energieffektiviseringer. Det vil skabe grobund for et grønnere Danmark, men også flere forretningsmuligheder for dansk erhvervsliv.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094