23948sdkhjf

Konstruktørfaget hitter

Aldrig tidligere er så mange gået i gang med uddannelsen som bygningskonstruktør
Der er gode beskæftigelsesudsigter med en uddannelse som bygningskonstruktør i bagagen.

Det er formentlig forklaringen på, at optaget til konstruktøruddannelsen for tredje år i træk sætter rekord.

I alt er 1.051 studerende i år begyndt på en af de otte uddannelsesinstitutioner, der udbyder uddannelsen. Det er 91 personer eller ni procent flere end sidste år og 106 flere end i 2011. Tallene fremgår af Uddannelsesministeriets opgørelse af endeligt optag på de videregående uddannelser.

Selv om det med de første tal fra i sommer så ud som om, der ville blive tilbagegang i optaget til konstruktøruddannelsen, kommer de nye tal ikke bag på Konstruktørforeningen, der organiserede konstruktørerne.

- Det stemmer godt med den tendens, vi har oplevet, og med de meldinger, der er kommet fra skolerne, siger Kim Benzon Knudsen, sekretariatsleder i Konstruktørforeningen.

Han vurderer, at det er de gode beskæftigelsesmuligheder både i og uden for byggebranchen, der er anledning til den store interesse.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.089