Sjælsø ude af OPS-skolebyggeri
Det står nu klart, at Sjælsø i den ene eller anden form ikke kommer til at opføre en ny skole i Aabybro
I går holdt byggestyregruppen for skolebyggeriet møde, og her blev det endeligt besluttet, at Sjælsø ikke skal være med.
Der er stadig gode muligheder for, at vi kan realisere det projekt, som Sjælsø har stået bag, og som er tegnet af arktektfirmaet Cebra. Da Sjælsø siden sidst har indgivet konkursbegæring, så ligger det nu fast, at det ikke bliver Sjælsø, som kommer til at opføre og drive skolen," skriver Jammerbugt Kommune på sin Facebook-side for det nye skolebyggeri.
Borgmester i Jammerbugt Kommune Mogens Gade (V) ønsker ikke at kommentere sagen, før næste møde i byggestyregruppen er afholdt, og kommunen er kommet nærmere en beslutning om, hvad der skal ske med projektet.
- Den 11. september skulle vi være i stand til at melde noget mere ud, men indtil da har jeg ingen kommentarer, siger han.
Ingen afklaring
Op til mødet havde kommunen og Sjælsø kigget på muligheden for, at nogle af de parter, der var involveret i vinderprojektet kunne fortsætte projektet sammen med Sjælsø i en rekonstruktion.
Jammerbugt Kommune er i gang med at undersøge mulighederne for at opføre det skoleprojekt, som ligger klar. På Facebook skriver kommunen, at man har arbejdet videre med forskellige muligheder for, at andre kan overtage projektet:
Det er endnu ikke afklaret, hvilken af mulighederne det ender med. Der arbejdes på at få så hurtig en afklaring som mulig, så vi kan komme i gang med byggeriet."