23948sdkhjf

NCC kører andet kvartal i hus

Et svagt første kvartal for NCC i Danmark blev fulgt op af et betydeligt bedre andet kvartal, som melder om fornuftig aktivitet inden for alle de fire forretningsområder
I Danmark havde NCC i første halvår 2013 en omsætning på 2.159 mio. kroner, hvilket er cirka 564 mio. kroner mindre end i samme periode 2012.

Faldet i omsætningen og driftsresultatet skyldes blandt andet, at NCC i første halvår 2012 afleverede en fuldt udlejet kontorejendom i Gladsaxe. Ordreindgangen var på 3.813 mio. kroner mod 1.832 mio. kroner i første halvår 2012. Ordrebeholdningen er på 4.962 mio. kroner og ligger dermed 68 procent højere end på samme tidspunkt i 2012. Driftsresultatet var 30 mio. kroner (1,4 procent) mod 90 mio. kroner (3,3 procent) i samme periode 2012.

Gang i byggeri og anlæg

NCC Construction Danmark A/S realiserede i første halvår 2013 en nettoomsætning på 1.368 mio. kroner og et driftsresultat på 75 mio. kroner (5,5 procent) – mod en omsætning samme periode sidste år på 1.342 mio. kroner og et driftsresultat på 70 mio. kroner (5,2 procent). Ordreindgangen i første halvår 2013 beløb sig til 2.611 mio. kroner, som sammenlignet med samme periode i 2012 er en stigning på cirka 1.682 mio. kroner

- Det er tilfredsstillende, at vi oplever en lille vækst i vores indtjening for NCC Construction i årets første seks måneder sammenlignet med niveauet sidste år, siger adm. direktør Klaus Kaae fra NCC Construction Danmark.

Ordreindgangen i andet kvartal var på 740 mio. kroner, hvilket fastholder ordrebeholdning på et højt niveau. Dette skyldes primært ordren på byggeafsnit 8 i Carlsberg Byen, som NCC Construction fik i første kvartal 2013.

- Vi oplever, at markedssituationen er præget af offentlige investeringer i blandt andet infrastruktur, nye sygehuse og energiprojekter. Dertil kommer stigende aktivitet i vækstområderne, København og Aarhus – her også drevet af øget privat investeringslyst i særligt boligprojekter, siger Klaus Kaae.

Den lange vinter betød, at NCC Roads kom lidt senere i gang end normalt, hvilket satte sit præg på aktiviteten i årets første måneder, men i andet kvartal har der været fuld fart på aktiviteten.

En del af aktiviteten i NCC Roads kommer fra de omkring 10 funktionskontrakter, som man har i forskellige kommuner. Især de to nyeste kontrakter bidrager positivt til aktiviteten.

Godt salg i boligprojekter

NCC Bolig fortsatte i andet kvartal salget af boligerne på Krøyers Plads i København. I juni var der salgsstart på den sidste etape af boligerne. De indledende arbejder til byggeriet af første etape er allerede godt i gang. I Hillerød nord for København har NCC Bolig igangsat byggeriet af to etaper af Solbærhaven og Hindbærhaven. Disse to rækkehus-etaper vil være klar til indflytning i slutning af året. Udlejningen af erhvervslejemål hos NCC Property Development (NCC PD) forløber planmæssigt. I 2013 har NCC PD fået færdigudlejet tre færdiggjorte projekter.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.095