Ros til Femern A/S for klausuler
Arbejdsmarkedets parter bør gå sammen om at sikre kontrollen med danske overenskomster, mener formand for beskæftigelsesudvalg
Samtidig peger han på, at der bliver behov for at etablere en effektiv kontrol med, at klausulerne overholdes, og der opfordrer han arbejdsmarkedets parter til at stå sammen:
- Femern A/S har vist lederskab ved overalt i udbudsmaterialet at skrive ind, at de danske løn- og arbejdsvilkår skal overholdes. Det er godt eksempel på, hvordan man kan lave kontrakter og et godt forbillede for andre, siger Lennart Damsbo-Andersen.
Adgang til camp
Han opfordrer til at lade arbejdsmarkedets parter, såvel arbejdstagere som arbejdsgivere, få adgang til byggepladsen og den "camp", der skal opføres til de mange byggearbejdere:
- Det er vigtigt med en dialog og løbende opfølgning på, at de aftalte vilkår overholdes. Der skal blandt andet bygges en camp, der skal rumme flere mennesker, end der i dag bor i Rødbyhavn. Man regner med 2000-3000 beboere, hvoraf en stor del blive udlændinge, der typisk sættes under pres for dårligere lønforhold. Vi kan se, at de virksomheder, der har budt ind på opgaven, typisk er udenlandske, der vil medbringe deres egne medarbejdere.
- Men de skal overholde danske løn- og arbejdsvilkår, mens de er i Danmark. Der er eksempler fra andre steder på, at udenlandske firmaer forsøger at omgå de danske overenskomster, og derfor er det vigtigt at have mulighed for at kontrollere dem, fortsætter Lennart Damsbo-Andersen.
Han peger på, at det sandsynligvis bliver overenskomsten mellem Dansk Byggeri og 3F, der bliver gældende, og derfor ønsker han også, at disse parter er med til at kontrollere overholdelsen.