23948sdkhjf

Dansk Byggeri i hovedstaden har fået ny formand

Dansk Byggeri hovedstaden: På torsdagens generalforsamling i Dansk Byggeri Hovedstaden blev entreprenør Søren Tscherning, G. Tscherning A/S, Hedehusene valgt til ny formand.

Søren Tscherning blev valgt uden modkandidat. Den 50-årige Søren Tscherning har i en årrække siddet i bestyrelsen i Dansk Byggeri Hovedstaden og sidder desuden i bestyrelsen for Nedbrydningssektionen i Dansk Byggeri. Det er således en erfaren fagmand og et kompetent bestyrelsesmedlem, der fremover skal repræsentere hovedstadsregionen, som har over 900 medlemmer.

Formandsopgaverne spænder fra at skabe et godt samarbejde i bestyrelsen, til at markere branchen ved møder med borgmestrene, så der sættes politisk fokus på branchens rammevilkår i kommunerne, til at sikre synlighed for medlemsvirksomhederne og branchen.

Nu skal bestyrelsen konstituere sig med en næstformand, og så skal der igangsættes en proces med en handlingsplan for bestyrelsesarbejdet.

Her bebuder formanden, at der blandt andet vil blive lagt vægt på mærkesager som arbejdsmiljø, sikkerhed, uddannelsesområdet.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.966