23948sdkhjf

Private laver gode forretninger på Esco

Siemens, Honeywell og Schneider laver gode forretninger på Esco-modellen. Omkring 50 mio. kroner er normalen. Størrelser på en mio. kroner er også interessante, men få
Dansk Erhverv har tre store medlemmer, som godt kan få gode forretninger ud af Esco-finansieringer, der typisk omsætter 50 mio. kroner per projekt. Også selv om der er for få af dem. I Esco er der profit- og sikkerhedsmarginer for leverandører, men krystalklare garantier for kundens energibesparelser. Private leverandører kommer selv til lommerne, hvis de ikke holder, hvad de lover.

Vigtigt forarbejde

Analyse-forarbejdet til en Esco er derfor afgørende, hvis private ikke skal tabe penge. Og det gør de ikke!

- De ville jo stoppe, hvis de ikke tjente penge på det, konstaterer Torben Edi Hoffmann Rosenstock, chefkonsulent hos Dansk Erhverv. Samme melding lyder fra Kim Heuschkel, divisionsdirektør i Siemens Building Technologies. Forsigtigt anslår han investeringen i analysearbejde på "nogle hundrede tusinder" – afhængig af projektets størrelse.

- Profitmargin er som i vores øvrige forretning. Ellers ville koncernen stoppe det. Eksempelvis på Greves skoler, som vi har længst erfaring med, lå det første år omkring et mindre plus/minus det beløb, som vi havde garanteret i besparelser. År to var vi bedre endnu.

Ikke kun for store

Siemens, Schneider og Honeywell er store firmaer, som bruger Esco. Men stor behøver man ikke være, mener Kim Heuschkel, hvis kommunerne ellers gik ind på mindre projekter.

- Tommelfingerreglen er, at der blot skal være et energiforbrug for cirka én mio. kroner for at det kan betale sig. Når der mest er store Esco-projekter i dag på 50 mio. kroner er det ikke styret fra vores side. Vi laver også gerne mindre projekter. Også hos private. På en million i energiforbrug skal vi kunne spare 20 procent. Det er 200.000 kroner. De penge reinvesterer vi, beretter Kim Heuschkel.

Størrelsen på firmaet kan dog også gavne trygheden i aftalen. Især på garantidelen.

- Men mindre firmaer kunne nok også lave analysen. Deres chance er nu at koble sig på som underleverandører hos sådan nogle som os, siger Kim Heuschkel.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.12