23948sdkhjf

Femern A/S prækvalificerer

Femern A/S har netop prækvalificeret fem virksomheder til at give tilbud på risikovurdering og sikkerhedskontrol af jernbanesystemet i Femern Bælt-tunnelen. Herudover skal den valgte virksomhed efterfølgende attestere, at hele jernbanesystemet er sikkerhedsmæssigt i orden, både når det gælder design, udførelse og ibrugtagning.

En lang række nationale og europæiske kvalitets- og sikkerhedskrav skal være opfyldt og beskrevet i det projekt, som Femern A/S næste år sender til godkendelse hos danske og tyske myndigheder. Når det gælder sikkerheden for togtrafikken, kræver EU’s direktiver, at niveauet for sikkerheden er gransket af en assessor og godkendt af en uafhængig bemyndiget virksomhed – en såkaldt Notified Body.

De fem certificerede virksomheder, som er inviteret til at byde på opgaven er DNK Kema Transportation, Italcertifer, Lloyd’s Register, RINA og SINTEF og TÜV Rhienland.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.11