23948sdkhjf

Jobcentre skal skaffe folk til anlægsprojekter

Jobcentre skal blive bedre til holde kontakt med virksomheder, så de kan hjælpe med rekruttering til større anlægsprojekter, mener Carsten Koch-udvalget. Vi er allerede i gang, lyder det fra jobcentrene
Da Carsten Koch-udvalget i denne uge fremlagde deres anbefalinger til en ny beskæftigelsespolitik, var det med et forslag om at ruste landets jobcentre bedre til at understøtte virksomheder, der har behov for at rekruttere til større anlægsprojekter.

- Den opsøgende virksomhedskontakt baseres dels på data og analyser af efterspørgslen på arbejdsmarkedet, suppleret med lokalt indhentet viden om større rekrutteringspotentiale - for eksempel nystartede virksomheder, virksomheder i vækst og større anlægsprojekter, hedder det i rapporten.

Jobcenterchef i Høje-Taastrup Kommune, Dorthe Nielsen, mener at arbejdet med at styrke virksomhedskontakten allerede er i gang.

- Det foregår allerede, men ikke helt i det omfang som Koch-udvalget godt kunne tænke sig. Jeg tror godt, vores virksomhedssamarbejde kan blive bedre. Det er noget, vi allerede sidste år satte på dagsordenen her i jobcentret. Vi bruger mere energi og ressourcer på det, og vi tager meget mere udgangspunkt i, hvad virksomhederne har behov for, end vi gjorde før, siger hun.

I Høje-Taastrup Kommune har jobcenteret et partnerskab med Dansk Byggeri, hvor man samarbejder om at skaffe ledige svende i job.

- Det går ud på, at Dansk Byggeri fortæller deres medlemmer, at de vil opleve, at der kommer svende forbi og søger job uopfordret, og vi fortæller så de ledige, at de kan tage ud til de virksomheder og søge arbejde, fortæller Dorthe Nielsen.

Fokus på efterspørgsel

Arbejdsmarkedschef i Vejle Kommune, Michael Petterson, mener at det er værd at have mere fokus på efterspørgslen af arbejdskraft på bygge- og anlægsområdet.

- Vi har i dag ikke et redskab, der systematisk kan skabe overblik, men vi er i dag blandt andet i dialog med Teknisk Forvaltning og følger med i udbud. Vi ser også på, hvad der kunne være af eventuelle samarbejder med andre kommuner, siger han og fortsætter:

- Ved at systemet fremover følger mere med i, hvad der bliver foretaget af offentlige investeringer i bygge- og anlægsområdet, bliver man også mere opmærksom på, hvad der sker i den private sektor. I kommunen samarbejder vi for eksempel med boligselskabet AAB om at skaffe arbejde til lærlinge i forbindelse med et større renoveringsprojekt, siger Michael Petterson.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078