Jernbaneprojektets største kontrakt
Kontrakt på 915 mio. kroner med tunneler og trug
Totalentreprisekontrakten lyder på 915 mio. kroner. Tunnelpakken omfatter blandt andet anlæg af Kulbanetunnellen på 700 meter og Hvidovretunnellen på 570 meter. Derudover skal der foretages udgravning til i alt 1310 meter trug, størstedelen langs Holbækmotorvejen, samt bygges en række andre konstruktioner.
Tunnelpakken er en af projektets hovedkontrakter og dækker dele af den bymæssige strækning fra København til Ringsted. En af de største udfordringer bliver derfor at anlægge de to tunneller i de stærkt bebyggede og trafikerede områder i København og Hvidovre.
- Med underskrivningen af kontrakten på TP4, som er projektets eneste egentlige tunnelpakke, har vi rundet en vigtig milepæl. Opgaven er både spændende og teknisk udfordrende, og vi ser frem til samarbejdet med Per Aarsleff A/S, der har leveret den samlede set bedste løsning i forhold til projektets krav og mål såvel teknisk som økonomisk, udtaler Jette Aagaard, anlægschef for Den nye bane København-Ringsted.
Foruden etableringen af selve tunnelerne indeholder kontrakten konstruktion af to nye stibroer, en ny jernbanebro over Harrestrup Å, en ny stitunnel og ombygning af en eksisterende bro.
Stor tilfredshed
Der er stor glæde hos Aarsleff med kontrakten.
- Der har jo været international konkurrence, og det er med ekstra tilfredshed at vi har kunnet konstatere, at danske entreprenører har kunnet konkurrere, siger direktør Lars M. Carlsen, Aarsleff.
Som underentreprenør skal datterselskabet Wicotec Kirkebjerg A/S udføre de mekaniske og elektriske installationer som for eksempel tunnelventilation, strømforsyning og brandhydranter. Rådgivere på projektet er Cowi A/S og ÅF Hansen & Henneberg.
Arbejdet forventes at gå i gang inden for seks måneder. I første omgang går designfasen i gang.