23948sdkhjf

Grossist investerer i nyt højlager

Moderselskabet for Brdr. Dahl har snart færdiggjort 20 meter højt lager i Randers
Hos Saint-Gobain Distribution Denmark, der er moderselskabet for Danmarks største VVS-grossist, Brdr. Dahl og byggemarkedskæden Optimera, er råhuset til et stort højlager på over 100.000 kbm skudt i vejret.

Det gigantiske byggeri på over 20 meter i højden og med et grundareal på mere end 8.000 kvm står nu klar til et nyt automatisk lager på Furvej i Randers SV.

Den store investering skal ses i lyset af at Saint-Gobain Distribution Denmark ønsker at fremtidssikre den ledende markedsposition med udgangspunkt i Randers.

To år undervejs

Beslutningen om at bygge højlageret i Randers har været et par år undervejs, men da beslutningen endelig var taget, har der ifølge udviklingschef for logistik i Brdr. Dahl Lasse Halliday ikke været et eneste bump på vejen.

- Randers Kommune og Amatech A/S, der er vores totalentreprenør på byggeriet, har haft et forbilledligt samarbejde. Såvel på byggesags- som på beredskabsområdet har kommunens medarbejdere været hurtige til at få diverse tilladelser igennem. Det har betydet, at vores byggeri har kunnet forløbe helt uden afbrydelser, fra vi gik i gang i juli 2013. For os som virksomhed har samarbejdet med Randers kommunes erhvervsservice og det lokale beredskab i alle sammenhænge været forbilledligt, siger Lasse Halliday.

Gode ind- og udfaldsveje

Borgmester i Randers Kommune, Claus Omann Jensen (V), glæder sig over, at en trecifret millioninvestering er placeret i Randers.

- Randers ligger rigtig godt, når det handler om ind- og udfaldsveje og transportmuligheder til hele landet. Og det er dejligt, når en af de store virksomheder her vælger at foretage en stor investering i fremtiden, siger Claus Omann Jensen.

Han er ikke i tvivl om, at den hurtige sagsbehandling skyldes, at Randers Kommune har fokus på erhvervsservice, og at alle involverede derfor har gjort sig umage for at lave en god, effektiv og hurtig sagsbehandling.

Lager var der i forvejen

Der er to gode grunde til, at Saint-Gobain Distribution Denmarks store investering blev i Randers.

- Vores centrallager i Danmark var her i forvejen. Og dermed også 150 erfarne medarbejdere, alle med en meget høj anciennitet. Havde vi rykket teltpælene op og placeret os længere mod syd i Jylland, var der ingen garanti for, at de fulgte med. Det har også vejet tungt i vores beslutning, siger Lasse Halliday.

Samtidig gør beliggenhed i forhold til motorveje og indfaldsveje Randers til en oplagt placering.

Det nye højlager skal efter planen gradvist tages i brug efter sommerferien.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.109