Anlægsnyt
STARUP: Udvalget for Plan og Miljø i Haderslev Kommune skal på sit møde på mandag beslutte, om forslag til lokalplan 10-21 Boligområde ved Starup Skolevej skal vedtages endeligt. Samtidig skal besvarelse til indkomne bemærkninger godkendes.
Lokalplanen muliggør etablering af cirka 46 parcelhusgrunde. Der fastsættes bestemmelser omkring områdets anvendelse til boligformål med tilhørende veje, stier, fællesarealer og anlæg til regnvandshåndtering. Arealet er ejet af Haderslev Kommune, der forestår den videre projektering og byggemodning.
ØRBÆK: Som følge af nedlæggelse af p-pladser ved Ørbæk gl. rådhus har Nyborg Kommune udarbejdet forslag til etablering af erstatningsparkeringspladser til Rosengården med flere.
Der kan etableres 18 p-pladser på den midlertidigt etablerede stabilgrusplads samt 23 pladser ved ændring af tidligere busholdeplads på Stationsvej. Der foreligger tilbud fra Munck Asfalt på 500.736 kroner eksklusive moms. Hertil kommer omkostning til fjernelse af forurenet jordvold, som ligger på pladsen.
På Rosenvænget kan der etableres yderligere 10 parkeringspladser, hvilket forventes at koste 50.000 kroner eksklusive moms.
Endelig kan der på Kløvervej ved hovedindgang til Rosengården etableres yderligere 10 parkeringspladser til anslået 50.000 kroner eksklusive moms.
Nyborg Byråd sagde forleden ja til at bruge 620.000 kroner til etablering af de foreslåede parkeringspladser.
REGION SJÆLLAND
ODSHERRED: Miljø- og Klimaudvalget i Odsherred Kommune har prioriteret to projekter inden for kystnærhedszonen og strandbeskyttelseslinjen, som administrationen har konkretiseret med henblik på en ansøgning til Naturstyrelsen.
Naturstyrelsen åbnet mulighed for gennemførelse af forsøgsprojekter inden for kystnærhedszonen og strandbeskyttelseslinjen, og landets kystkommuner har frist til 1. maj til at komme med forslag til projekter, de ønsker realiseret. Naturstyrelsen udvælger op til 10 forsøgsprojekter på landsplan, og en forudsætning for godkendelse er, at projekterne er med til at styrke kvaliteten i dansk kyst- og naturturisme under hensyntagen til naturen og landskabet. Fem projekter er allerede udvalgt i første ansøgningsrunde den 15. januar 2015.
De to projekter, som Miljø- og Klimaudvalget har prioriteret at fremsende til Naturstyrelsen, handler om henholdsvis etablering af en attraktiv strandpromenade mellem Nykøbing Havn og Anneberg og etablering af Sejerø Bugt-stien langs med Korevlerne.
Etablering af projekterne, helt eller delvist, forudsætter nærmere etapeopdelt anlægsplan, en nærmere konkretisering og detailprojektering og en nærmere anlægsramme.
STEVNS: Stevns Kommunalbestyrelse skal på sit møde den 30. april beslutte at give en anlægsbevilling til etablering af en cykelstiforbindelse langs Rengegade fra Rødvigvej til rundkørslen ved Højerupvej samt til en tunnel under Rødvigvej. Samtidig skal kommunalbestyrelsen give en indtægtsbevilling, da der er opnået tilsagn om tilskud til projektet fra cykelpuljen. Der søges om en anlægsbevilling på syv mio. kroner til udførelse af stiforbindelsen.
Projektet vil afslutte cykelstiforbindelsen mellem Store Heddinge og Rødvig, og cykelstiforbindelsen omfatter etablering af cirka 400 meter enkeltrettede cykelstier langs Rengegade med start ved rundkørslen ved Højerupvej.
Efter cirka 400 meter etableres en stikrydsning og stien videreføres som en dobbeltrettet cykelsti i vejens vestlige side. Cykelstien føres under Rødvigvej i en cirka 30 meter lang stitunnel og tilsluttes den nyanlagte dobbeltrettede cykelsti langs Rødvigvej.
SOLRØD: Solrød Byråd besluttede på sit seneste møde at frigive 300.000 til de indledende undersøgelser forud for etablering af en kunstgræsbane.
I budgetaftalen for 2013-16 er der afsat cirka 4,1 mio. kroner til etablering af en kunstgræsbane til fodbold, som planlægges anlagt i år. Det er forudsat, at Solrød Fodboldklub medfinansierer det samlede projekt med 20 procent.
Erfaringer fra tidligere byggerier i området viser, at jordbundsforholdene kan være vanskelige, og administrationen ønsker derfor afklaret, hvorvidt der vil komme anlægsudgifter ud over det normale. Samtidig ønsker administrationen også at kunne fremlægge et prissat projekt, inden anlægget sættes i gang, med henblik på en sikring af, at der er fuld finansiering af projektet.
Disse forarbejder vil blive udført af eksterne konsulenter, hvorefter sagen vil blive forelagt udvalget igen til beslutning om, hvorvidt anlægget skal sættes i gang.