23948sdkhjf

Hård priskonkurrence giver god start

Entreprenørvirksomheden Strømberg & Sahl er kommet godt fra start, viser det seneste årsregnskab
Selv om man måske umiddelbart kunne tro, at det kan være svært at starte et nyt firma op i en tid, der er præget af hård priskonkurrence, ser entreprenørfirmaet Strømberg & Sahl A/S det ikke nødvendigvis som en dårlig ting.

- Man kan vende den om og i stedet sige, at det måske er et godt tidspunkt at starte op. Når man starter et firma på et tidspunkt, hvor priserne er presset i bund, har man meget fokus på omkostningerne helt fra starten af, mens det måske kan være sværere for etablerede virksomheder at tilpasse sig en ny markedssituation, siger Jørgen Svendsen-Tune, adm. direktør i Strømberg & Sahl, som stammer fra 2011.

Det netop offentliggjorte årsregnskab vidner om, at fokusset på omkostninger er givet godt ud. Omsætningen er fra 2012 til 2013 steget fra 17 mio. kroner til 52 mio. kroner i 2013. Samtidig er indtjeningen øget markant. Årsresultatet er omtrent fordoblet fra 1,6 mio. kroner i 2012 til 3,1 mio. kroner i 2013.

- Det er gået bedre end forventet. Der bliver jo foretaget investeringer i forbindelse med opstart af en virksomhed, men alligevel har vi i løbet af kort tid formået at øge omsætningen og indtjeningen, siger Jørgen Svendsen-Tune.

Vil vokse sig større

Det er ikke kun omsætningen og indtjeningen, der stiger, men også antallet af medarbejdere. Da virksomheden startede op i 2011 bestod den kun af to ejere, men nu beskæftiger virksomheden i alt seks mand.

- Vi forventer at ansætte et par medarbejdere mere i løbet af 2014. På længere sigt forventer vi at vokse endnu mere. Vores mål er, at vi i løbet af en årrække når en årlig omsætning på mellem 150 og 200 mio. kroner, siger Jørgen Svendsen-Tune.

Giver fleksibilitet

Strømberg & Sahl er en styringsvirksomhed, der udelukkende bruger underentreprenører til at udføre de opgaver - primært hovedentrepriser - som virksomheden vinder.

- Det giver en stor fleksibilitet at anvende underentreprenører. Selv om eksempelvis mange renoveringsopgaver umiddelbart ligner hinanden, kan de være meget forskellige. Vi ser det som en styrke, at vi kan tilpasse kompetencer til hvert enkelt projekt ved at vælge forskellige underentreprenører, siger Jørgen Svendsen-Tune.

Han tilføjer, at Strømberg & Sahl i et stort omfang anvender de samme underentreprenører, fordi det er en fordel at vide, hvordan de arbejder.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.093