23948sdkhjf

Anker Hansen & Co A/S

Entreprenørvirksomheden Anker Hansen & Co A/S fra Frederikssund, der beskæftiger sig med både nybygninger og renoveringer, havde en mindre tilbagegang i nettoomsætningen i det seneste regnskabsår, der sluttede 30. september.

Nettoomsætningen landede på kun knap 320 mio. kroner, men det forhindrede ikke, at det primære driftsresultat blev klart forbedret fra et underskud på 9,4 mio. kroner til et overskud på knap 12 mio. kroner. Det skyldes en markant nedgang i de direkte omkostninger, som omfatter blandt andet vareforbrug, driftsomkostninger på materiel, underentreprenører osv.

Overskudsgraden blev forbedret fra -2,8 procent til 3,7 procent, mens soliditetsgraden blev forbedret fra 18,7 procent til 24,9 procent.

Bruttomarginen, som er bruttofortjenesten divideret med omsætningen, er ligeledes steget fra 0,2 procent i forrige regnskabsår til 7,2 procent i seneste regnskabsår.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.174