Kun en måned til opstart: Certificering i udbudsret
Udbudsretten er en central del af det offentlige indkøbsarbejde, men Udbudsloven kan være udfordrende at navigere i. På Nohrcons målrettede kursusforløb får du et solidt fundament, der klæder dig på til at håndtere alle faser af udbudsprocessen. Kurserne, der indgår, kan også tages enkeltvis - f.eks. basiskurset 'Udbudsloven for ikke-jurister', der både er for ordregivere, rådgivere og tilbudsgivere.
Vil du også gerne mestre offentlige udbud?
Nohrcons Certificering i udbudsret består af syv intensive kursusdage om offentlige udbud, som kombinerer teori og praksis, så du opnår en dyb forståelse af udbudsreglerne og deres anvendelse i virkeligheden - og der er nu kun en måned, til vi starter et nyt hold op:
CERTIFICERING I UDBUDSRET
26. marts - 21. maj 2025 (7 kursusdage), København
Uanset om du er ny i udbudsverdenen eller har flere års erfaring, vil kursusforløbet hjælpe dig med at styrke dine kompetencer og sikre bedre resultater.
Forløbet afsluttes med en online eksamen, som dokumenterer dine kompetencer som offentlig ordregiver – og certificeringen er dit bevis på, at du kan håndtere selv de mest komplekse udbudsopgaver.
Flere hundreder har allerede taget Nohrcons Certificering i udbudsret – er du den næste?
Sagt om certificeringsforløbet:
”Bedste mulighed for uddannelse på markedet. Superrelevant, fagligt stærkt, og supergodt formidlet. Begejstret kursist her.” Elisabeth Jessen, Tårnby Kommune
Overblik over kurserne i certificeringen
(Kurserne også kan tages enkeltvis, hvis du ikke har mulighed for at deltage på hele certificeringsforløbet)
- Udbudsloven for ikke-jurister (også for rådgivere og tilbudsgivere)
🗓️ 5. - 6. marts | Aarhus🗓️ 26. - 27. marts | København
🗓️ 18. - 19. juni | Roskilde
- Sådan laver du udbudsmaterialet
🗓️ 2. april | København
- Grønne offentlige indkøb
🗓️ 9. april | København - Udbud med forhandling - sådan gør du
🗓️ 23. april | København
- Point- og evalueringsmodeller i praksis
🗓️ 8. maj | København
- Contract Management for udbudssektoren
🗓️ 21. maj | København
Underviserne er nogle af landets førende specialister på området:
- Mikala Berg Dueholm, partner // DLA Piper Advokatpartnerselskab
- Trine Louise Larsen, director, advokat // DLA Piper Advokatpartnerselskab
- Mette Stisen, konsulent // Miljømærkning Danmark
- René Franz Henschel, professor // Juridisk Institut, Aarhus Universitet
Fem gode grunde til at deltage:
- Bliv juridisk sikker: Lær at navigere trygt i udbudsloven, så du sikrer compliance og minimerer risikoen for klagesager.
- Styrk din praksis: Få konkrete værktøjer og inspiration fra masser af cases, der kan anvendes direkte i din hverdag.
- Certificering som kvalitetsstempel: Vis din faglige ekspertise med en officiel certificering – til gavn for både dig og din arbejdsgiver.
- Eksperter som undervisere: Mød de bedste undervisere inden for udbudsret, som giver dig gyldne tips til din udbudspraksis.
- Netværk og videndeling: Udveksl erfaringer med andre ordregivere og skab værdifulde kontakter.
Læs mere på Nohrcons hjemmeside:
Se alle Nohrcons kurser og uddannelser inden for Byggeri og Udbud: