23948sdkhjf
Del siden
Annonce

Leakhunter bliver hverdag i byggeriet

LeakHunter ApS er ejet af Lars Due, der i de sidste 20 år har jagtet utætheder i bygninger. Sidste skud på stammen er en såkaldt leakhunter, der er er gør-det-selv-værktøj til håndværkere og rådgivere.

- Min erfaring er, at for mange bygninger dumper i den afgørende tæthedsprøve. Det er dyrt at opdage utætheder så sent. I sager, hvor den opsatte dampspærre eller klimaskærm ikke er god nok, kan det betyde, at fx hele førstesalen skal laves om. Det kan hurtigt koste en halv million i ekstraarbjede, siger Lars Due.

Løsningen er at opdage utætheder i tide, og det er, når arbejdet er udført og inden man går videre. Det er her en gør-det-selv-leakhunter tjener sig hjem.

En leakhunter leveres i en flightcase, som vejer 15 kilo og indeholder

·      Luftslanger til at måle opbygget tryk

·      En 3 meters ø160mm flexslange til at fører luften ud af bygningens aftræk

·      Koblinger til div. aftræk

·      Samt et aflukningskit

En leakhunter kan erhverves for kr. 24.750 eller den kan lejes til specifikke opgaver for kr. 5.000,- for to uger.

 

LeakHunter ApS
H.P. Hansens plads 32
4200 Slagelse
Slagelse Kommune
Danmark
CVR nummer: DK40327576

Kontaktperson

Send til en kollega

0.063