Choose language Home > Article displaySkip Navigation Links Wednesday 22 May 2013
Advertising / Contact  

Det første udbud på DNU er afgjort
6 July 2012 kl. 13:45 / Byggeri / Af Torben Sigh
Print Tip Debat
DNU, Det Nye Universitetshospital i Skejby har netop haft licitation på den første etape på 30.000 kvm
SYGEHUSBYGGERI
På trods af ferietid arbejder Rådgivergruppen DNU I/S ved byggeriet af Den Nye Universitetshospital i Aarhus i øjeblikket på højtryk for at få overblik over licitationsresultaterne på opførelsen af det første udbud af 30.000 kvm behandlings- og sengebygninger i op til otte etager; kaldet "N1".
Der er nu fundet tre vindere af storentrepriserne og fire vindere af en række gennemgående rammeudbud.
De tre storentrepriser er vundet af M.T. Højgaard A/S for råhus- og lukningsentreprisen, Jakon A/S for apteringsentreprisen og Bravida A/S for teknik- og installationsentreprisen. Tildelingskriteret for disse udbud er billigste pris, mens det for rammeudbuddene er økonomisk mest fordelagtige tilbud.
Rammerne holder
Projektdirektør Frank Skriver Mikkelsen, Projektafdelingen, Region Midtjylland, er glad for resultatet af det, der er DNU-projektets første ud af i alt 11 udbud af nybyggeri i storentrepriser.
- Vi kan være tilfredse med, at vi har fået et fornuftigt licitationsresultat, som gør det muligt at realisere det omfattende og komplekse DNU-byggeri inden for den afsatte økonomiske ramme, siger Frank Skriver Mikkelsen.
Han oplyser samtidigt, at det blandt andet skyldes en stram styring med fokus på økonomi og mådehold hos bygherrens brugerorganisation.
I øjeblikket gennemfører Rådgivergruppen DNU I/S acceptmøder med storentreprenørerne og der skrives endelig kontrakt efter sommerferien. Blandt byderne var også enkelte udenlandske firmaer.
Et kæmpebyggeri
DNU-projektet er både et nybyggeri og et ombygningsprojekt, der etableres i sammenhæng med Aarhus Universitetshospitals eksisterende bygninger i Skejby, i det nordlige Aarhus.
Byggeriet udbydes i 11 storentrepriser, flere gennemgående rammeudbud og ombygningsarbejder i hovedentreprise samt i en række anlægsarbejder.
 
 
Show original picture
Det store område ved siden af det eksisterende Skejby Sygehus bliver en kæmpemæssig byggeplads i de kommende år.

(Foto: J.W. Luftfoto)
 Topic: SYGEHUSBYGGERI
13 May 2013
Nyt sygehus er tegnet
05 March 2013
Nordjyske akutmodtagelser snart klar
19 February 2013
MT Højgaard vinder også anden sygehusetape
11 February 2013
Sjællandske firmaer bygger nyt sygehus
22 March 2013
Aarhus arkitekterne vinder sygehus-opgave
07 September 2012
Byggeri skal indtænke selvhjælp
Tip a friend...
Your name:
*
Your email:
*
To email:
*


0
Post a comment!
Here you may express your opinion.
In order to participate in the debate, you must be logged in.
If you are not a registered user, you can create a new account by following this link. The registration process only takes a minute.
LOG IN
Email:
Password:
Remember me
New user
Forgot password
No comments posted yet.





All material on this site is protected by the law regarding copyright. Pictures and text may not be copied, sold or distributed further without permission.
Licitationen is part of Danske Fagmedier ApS
Marielundvej 46 E, DK-2730 Herlev | Tel: +45 70 15 02 22 | Fax: +45 44 85 10 13 | Email:
info@licitationen.dk