Choose language Home > Article displaySkip Navigation Links Sunday 19 May 2013
Advertising / Contact  

Det første skridt væk fra dyre regninger
8 August 2012 / Anlæg / Af cbp@licitationen.dk
Print Tip Debat
Dansk Fjernvarmes rejsehold har besøgt de fleste barmarksværker fra listen over værker med dyre varmeregninger
FJERNVARME
Det skal være slut med varmepriser på 30-40.000 kroner for forbrugere hos de dyreste barmarksværker.
Dansk Fjernvarmes rejsehold har besøgt størstedelen af de hårdest ramte barmarksværker, som ønsker besøg, og rejseholdets konklusion er, at der er særdeles gode muligheder for at ændre på tingenes tilstand.
Nogle værker er således allerede gået videre med konkrete projekter.
- Der er både vilje til at gøre noget og nu også reelle muligheder for komme ud af den onde prisspiral, siger Dansk Fjernvarmes direktør, Kim Mortensen.
Mulighederne er åbnet med det nye energiforlig, hvor 35 navngivne fjernvarmeværker har fået mulighed for at skifte væk fra dyr naturgas som brændsel og i stedet satse på solvarme og biomasse.
Kendetegnene for barmarksværkerne er, at de er naturgasfyrede, og at de har forholdsvis lange ledningsnet per forbruger. Typisk har et barmarksværk kun forholdsvis få forbrugere.
Billigere drift
Barmarksværkerne får nu lov til at installere biomassekedler på op til 1 MW. Derved sikrer man, at de får en billigere drift end i dag, hvor de er bundet til dyr naturgas.
I efteråret 2011 offentliggjorde Dansk Fjernvarme en rapport om måderne at redde barmarksværkerne.
Den er udarbejdet af Rambøll, og rapporten peger på, at kombinationen af solvarme og biomasse er det nærmeste, man kan komme på en mirakelkur. Nogle barmarksværkers har dog også fundet andre løsninger som eksempelvis transmissionsledninger fra naboværker.
- Kan et barmarksværk sænke varmeprisen, så bliver det muligt også at koble flere forbrugere på ledningsnettet, da varmeprisen dermed bliver konkurrencedygtig med andre opvarmningsformer. Flere forbrugere til at bære de faste omkostninger vil betyde bedre økonomi for værket og dermed for alle forbrugerne. Vores vurdering er, at det kan lade sig gøre at sænke varmepriserne med adskillige tusinde kroner, siger Kim Mortensen.
Continues...
1
2
 
Page 1 of 2
 
 
Show original picture
Barmarksværker er ofte dyrere end traditionelle fjernvarmeværker.

(Foto: colourbox.com)
 Topic: FJERNVARME
10 April 2013
Hovedstadsområdet får grønnere varme
27 February 2013
Store miljøgevinster ved at skifte fra olie til fjernvarme
27 February 2013
Aabenraa planlægger fremtidens fjernvarme
05 December 2012
Afgifter slår igennem på fjernvarmeprisen
31 October 2012
Varmeværk foran stor investering
Tip a friend...
Your name:
*
Your email:
*
To email:
*


0
Post a comment!
Here you may express your opinion.
In order to participate in the debate, you must be logged in.
If you are not a registered user, you can create a new account by following this link. The registration process only takes a minute.
LOG IN
Email:
Password:
Remember me
New user
Forgot password
No comments posted yet.





All material on this site is protected by the law regarding copyright. Pictures and text may not be copied, sold or distributed further without permission.
Licitationen is part of Danske Fagmedier ApS
Marielundvej 46 E, DK-2730 Herlev | Tel: +45 70 15 02 22 | Fax: +45 44 85 10 13 | Email:
info@licitationen.dk