23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Roskilde tager kæmpe skaterpark i brug

En af verdens største kombinerede skaterparker og regnvandsanlæg tages i brug i dag
Annonce

Når miljøminister Ida Auken (S) i dag kl. 15.00 officielt indvier Rabalder Parken i Roskilde er det samtidig et goddag til en af verdens største kombinerede regnvandsbassiner og skaterparker.

Rabalder Parken i den nye Roskilde-bydel Musicon er 40.000 kvm og ud over skaterpark og regnvandsanlæg findes der også blandt andet hængekøjer, trampoliner og fitness-redskaber i parken.

Annonce

Anlægget består af tre særlige bassiner til opsamling af regnvand. Regnvandet ledes via et 440 meter langt, åbent kanalforløb mod et stort bassin, som når det er fyldt, leder regnvandet videre til det største af de tre bassiner.

Annonce

Det tredje bassin bliver efter planen kun oversvømmet hvert 10. år, og derfor er det sidste og mindste af de tre bassiner indrettet som en særlig skaterbowl på 1.000 kvm udført i beton, der kan bruges, når den ikke er fyldt med regnvand.

Annonce

Hele anlægget er tegnet af arkitekt Søren Nordal Enevoldsen fra arkitektfirmaet Nordarch, som har specialiseret sig i design af skaterparker og blandt andet har tegnet den meget omtalte skaterpark i Fælledparken i København, mens Hoffmann har været entreprenør på projektet.

Annonce

Arbejdet med skaterparken begyndte i april sidste år og det har budt på visse udfordringer. Da hele Musicon-grunden ligger på et gammelt, forurenet industriområde, har entreprenøren blandt andet skulle håndtere gas, der siver op af jorden.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web02